Przepis na te bułeczki niskowęglowodanowe i bezglutenowe wziął się przypadkowo, wtedy gdy szukałam pieczywa innego niż to pszeniczne, dostępne wszędzie, a jednak zapychające jelita, powodujące mniejsze lub większe problemy gastryczne. Podstawowym składnikiem bułeczek jest babka jajowata – błonnik pokarmowy. Cudowna babka jajowata, którą przecież znam od dziecka, a najlepiej liście babki, które służyły nam jako panaceum na obolałe stłuczenia, ranki, bolesne ukąszenia owadów. Jednak to, że nasiona łupin babki są lecznicze i wykorzystywane w dolegliwościach pokarmowych. To właśnie nasiona wraz z łuskami, które przekwitają można zebrać i wykorzystać w zdrowej diecie. Nasiona te zawierają błonnik, tłuszcze, fitosterole, proteiny i ankubinę.
Po zalaniu wodą nasion babki otrzymujemy kleistą zawiesinę, co można wykorzystać jako zagęstnik do różnych potraw, np. sosów, mięsa mielonego, wypieków lub zalać wrzątkiem i pić jako wspomagacz i wymiatacz procesów trawiennych . Uwielbiam ja jeszcze za to, że jej nasiona są niskokaloryczne: łyżeczka nasion zawiera 13 kalorii, przyspieszają metabolizm i utrudniają wchłanianie tłuszczu. Zioło to jest bezpieczne, jednak nie powinny go stosować osoby z niezidentyfikowanymi bólami brzucha.
BUŁECZKI NISKOWĘGLOWODANOWE, BEZGLUTENOWE
PRZEPIS:
SKŁADNIKI:
10 łyżek łuski nasion babki jajowatej
2 jaja
200 ml jogurtu greckiego
2 łyżki nasion dyni
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/3 łyżeczki soli
WYKONANIE:
Białka ubić, połączyć z innymi składnikami (odłożyć 1 łyżkę ziaren dyni do posypania bułeczek); odczekać 5 min, aby nasiona babki napęczniały. Następnie formujemy 4 bułeczki (zwilżoną ręką); wierzch bułeczek smarujemy wodą, posypujemy ziarnami słonecznika i pieczemy ok. 15 min. w 180 st. C. Bułeczki są pyszne i mięciutkie. Bardzo dobrze smakują np. z twarożkiem.
Smacznego!