Mamy czasem dość kapusty kiszonej, ogórków kiszonych, robi się w kuchni trochę nudno, zapominamy, że możemy ukisić całą masę innych warzyw. Polecam szczególnie KISZONĄ MARCHEWKĘ, która podniesie naszą odporność, szczególnie teraz w okresie jesienno – zimowym.
Marchew to cenne warzywo, bogate źródło karotenoidów czyli naturalnych przeciwutleniaczy, które nadają pomarańczowy kolor. Jak to w przypadku kiszonek bywa – regulują naszą równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, a także przemianę materii,
działają korzystnie na układ immunologiczny i poprawiają samopoczucie. Nasze jelita potrzebują bakterii mlekowych zawartych w kiszonkach, one właśnie pozytywnie działają na układ pokarmowy i mikroflorę jelit.
PRZEPIS:
KISZONA MARCHEWKA
SKŁADNIKI:
ziele angielskie, liść laurowy, koper, czosnek, liście lub korzeń chrzanu, sól kłodawska
WYKONANIE:
Marchew zetrzyj na tarce na grubych oczkach lub użyj malaksera (a co się będziemy męczyć)
Do startej marchwi dodajemy sól (propozycja na 1kg marchwi 1 łyżka soli) i razem ugniatamy przez kilka minut
Do wyparzonych słoików układamy na dno liść chrzanu, kopru, 2 ząbki czosnku, 3 ziarna ziela, 2 liście laurowe
Marchewki układamy ściśle w słoikach, tak, żeby na wierzchu było trochę soku, na wierzch dodajemy koper
Zakręcamy, ale nie za mocno, ustawiamy na tacy, ponieważ kiszonka będzie buzować podczas fermentacji; zostawiamy w kuchni, przez ok 3 dni, po czym dokręcamy i wynosimy w chłodniejsze miejsce.
Po ok. 7 dniach mamy pyszną, zdrową, kiszoną marchewkę.
Możemy od razu wykorzystać do obiadu w formie sałatki lub jak chcemy.
WAŻNE!
Zawarty w marchewce błonnik pomaga w pracy układu trawiennego, wiąże się z cholesterolem LDL, co pozwala go wyeliminować z organizmu.
W efekcie jesteśmy mniej podatni i mniej narażeni na choroby serca czy zakrzepy. Nierozpuszczalny błonnik natomiast pomaga zapobiegać zaparciom i niedrożności jelit, dzięki czemu unikamy problemów związanych np.z hemoroidami, które mogą dac początek poważniejszym chorobom.
Więcej o dobroczynnych właściwościach kiszonek w moim e-booku pt. „MOJE KISZONKI. 14 PRZEPISÓW NA DOMOWE KISZONKI. NATURALNA BOMBA WITAMINOWA”.
SMACZNEGO!
Pingback: PIECZONE PLASTRY SZYNKI Z POMIDORAMI I CEBULĄ - Health4You - Zdrowie dla Ciebie