KWIATY BZU CZARNEGO W CIEŚCIE NALEŚNIKOWYM

„Święty krzew” tak nazywano dawniej krzew bzu czarnego, a znachorzy uznawali bez czarny za wspaniałą roślinę, która może uleczyć 99 schorzeń. Wykorzystywano wszystkie części czarnego bzu do leczenia przeróżnych schorzeń – zarówno korę drzewa, jak i liście, kwiaty i owoce tej rośliny.

Cudowny zapach bzu czarnego wyczuwa się niemal wszędzie! Nie można przejść obok niego obojętnie bo to przecież ostatni dzwonek na jego zbiory. Warto przygotować sobie zapasy, aby budować odporność już teraz (maj, czerwiec).

Dlaczego kwiaty bzu czarnego?

Kwiaty te zawierają duże ilości kwasów fenolowych, organicznych, flawonoidy, garbniki, sterole, sole mineralne, śluzy, olejki eteryczne. Do zastosowania więc od zaraz dla zdrowia i urody.

CZARNY BEZ W KUCHNI

Czarny bez interesuje mnie również ze względów kulinarnych i zdrowotnych. Jest rośliną jadalną, ale nie nadaje się do spożycia na surowo. Dopiero wysoka temperatura, np. gotowanie czy smażenie bez przykrycia niweluje własności trujące czarnego bzu. To prawda, że surowe owoce czarnego bzu zawierają sambunigrynę i prunazynę, które mogą wywołać zatrucie, ale w celach leczniczych korzysta się z naparów z kwiatów, które nie zawierają tych związków. Owoce poddaje się obróbce termicznej, które można wysuszyć lub zagotować na sok, przez co szkodliwe substancje się ulatniają, a same owoce nadają się do zjedzenia.

Kwiat czarnego bzu

Co zatem można zrobić w kuchni?

Bardzo szybko i łatwo można wykorzystać do przygotowania domowych nalewek, naparów, soków czy konfitur. Ciekawą propozycją są kwiatostany bzu czarnego w cieście naleśnikowym. Wiele razy słyszałam o tym deserze, jednak dopiero niedawno wypróbowałam. Jestem zaskoczona efektem, deser jest chrupiący, pachnący i bardzo smaczny. Smażymy go na głębokim oleju do zrumienienia. Podany dodatkowo z owocami, w tym przypadku z jagodami kamczackimi smakuje wybornie. Polecam, ponieważ i smakuje i wygląda.

KWIATY BZU CZARNEGO W CIEŚCIE NALEŚNIKOWYM

Kwiaty bzu czarnego w cieście naleśnikowym

PRZEPIS:

POTRZEBNE PRODUKTY:

1 jajko

1 szklanka mleka

¾ szklanki mąki

szczypta soli

olej do smażenia

erytrytol w pudrze do posypania

WYKONANIE:

Świeże kwiatostany bzu czarnego (nie myjemy, rozkładamy na kilka minut na blacie, aby robaczki sobie poszły),moczymy w cieście naleśnikowym i rzucamy na gorący tłuszcz. Obracamy delikatnie na druga stronę i odsączamy z nadmiaru tłuszczu. Gdy lekko przestygnie posypujemy erytrytolem w pudrze. Obok sypiemy owoce sezonowe, np. jagody kamczackie i cieszymy się zdrowym deserem!

Smacznego!

Kwiaty bzu czarnego w cieście naleśnikowym z jagodami kamczackimi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *