POKRZYWA – KRÓLOWA ZIÓŁ – STOP ŁYSIENIU! STOP ANEMII! STOP STANOM ZAPALNYM!

CHWAST CZY LEKARSTWO?

Naturalny antybiotyk – tak nazywają tę roślinę specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem.

No tak! Cudo z naszych łąk, lasów, ogrodów…, które ma zastosowań baaardzo wiele. Jest ona darmowa, na wyciągnięcie ręki. Mój postrach w latach dzieciństwa, pewnie nie tylko mój, no cóż, trzeba czasu, aby ją wreszcie docenić. Każdy jest w stanie ją rozpoznać i poczuć działanie.

Pokrzywa zwyczajna, nazwa łacińska – Urtica dioica L. Pokrzywa od lat była wykorzystywana do leczenia wielu dolegliwości i chorób. Dla naszego zdrowia ma zastosowanie wszechstronne oraz i wewnętrzne i zewnętrzne. Do celów leczniczych wykorzystuje się całą roślinę i najlepiej tą młodą, majową.

SUBSTANCJE CZYNNE, które znajdziemy w pokrzywie to, jeśli chodzi o:

– kłącze – polisacharydy, garbniki, lektyna, związki fenolowe, lignany, sterole

– liście – białka, flawonoidy, witaminy, minerały, pierwiastki śladowe, witamina C (7 razy więcej niż w pomarańczach), żelazo, wapń, prowitamina A.

Niesamowite bogactwo składników, z którego warto korzystać cały rok, ponieważ możemy zarówno świeżego, jak i używać suszonego ziela.

POKRZYWA ZWYCZAJNA

WŁAŚCIWOŚCI POKRZYWY

– moczopędne

– ściągające

– wzmacniające

– rozkurczowe

– przeciwbiegunkowe

– przeciwreumatyczne

– przeciwzapalne

– przeciwalergiczne

– reguluje przemianę materii

– odżywcze, rewitalizujące

– przeciwcukrzycowe

– na problemy ze skórą oraz wypadaniem włosów

– oczyszczające organizm

Kilka konkretnych przykładów dobroczynnego wpływu ziela pokrzywy na organizm człowieka:

– Schorzenia układu moczowego – regularne stosowanie preparatów z pokrzywy są pomocne przy leczeniu schorzeń oddawania moczu, dny moczanowej, ułatwiają opróżnianie pęcherza moczowego podczas zaburzeń związanych z przerostem stercza

– Problemy z obrzękami – pokrzywa to naturalny diuretyk, nasila diurezę czyli produkcję moczu co powoduje wydalanie wody z organizmu, redukuje więc opuchlizny czy obrzęki, ogólne i miejscowe

– Anemia – dzięki bogactwu witamin i minerałów pokrzywy są również pomocne w leczeniu anemii, skutków anoreksji, gdzie organizm jest osłabiony, po przewlekłych, wyczerpujących chorobach, zabiegach chirurgicznych

– Ciąża – wspomaga naturalnie podczas ciąży, to bogate źródło żelaza, pozwała uzupełnić niedobór

– Krwotoki – właściwości ściągające pokrzywy mogą ograniczyć różnego rodzaju krwotoki: krwioplucie, nadmierną menstruację czy krwawienie z nosa

– Bóle reumatyczne, stawów, choroby wątroby, przewodu pokarmowego, nieżyty żołądka, jelit, biegunki – właściwości detoksykacyjne i przeciwzapalne pomagają w w/w dolegliwościach

– Cukrzyca, nadciśnienie – pokrzywa jest jednym z nielicznych surowców, który obniża poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze

– Alergia – dzięki zawartości czynnych związków, m. in pochodnych tyrozyny ma działanie przeciwalergiczne (przeciwhistaminowe) – zdarza się jednak, że zbyt duża dawka soku z pokrzywy czy zastosowanie zewnętrzne może wywołać reakcje alergiczne, co zdarza się dość rzadko

HERBATA Z POKRZYWY

ZASTOSOWANIE WEWNĘTRZNE:

Pokrzywę możemy spożywać zarówno w formie surowej, jak i gotowanej, duszonej itp.

SOK Z POKRZYWY

Otóż znany jest dobroczynny SOK Z POKRZYWY, wykonany najlepiej w wyciskarce wolnoobrotowej- działa detoksykująco, rewitalizująco (100g świeżego soku dziennie działa odkażająco) i odżywczo na cały organizm, zwłaszcza po okresie zimowym.

OCZYSZCZAJĄCA, WIOSENNA ZUPA

Inna propozycja to WIOSENNA ZUPA, w skład której wchodzi właśnie pokrzywa OCZYSZCZAJĄCA, WIOSENNA, ZIELONA ZUPA – Health4You – Zdrowie dla Ciebie.

HERBATA

Kto lubi herbaty, ten nie pogardzi cenną HERBATĄ Z POKRZYWY, zarówno ze świeżymi liśćmi, jak i suszonymi – prosta w wykonaniu i odświeżająca.

Napar z liści pokrzywy przeciwdziała reumatyzmowi i zapaleniu stawów – ok. 60 g liści, zalać 1 l gorącej wody (to znaczy zagotowujemy wodę, chwilę czekamy i dopiero zalewamy pokrzywy) i pozostawić do naciągnięcia przez 10 minut, pić przed posiłkami. Jeżeli komuś nie odpowiada smak herbaty można ją wzbogacić domową konfiturą z porzeczki czarnej, czerwonej, jagody kamczackiej itp.

ODWAR, NAPAR, MACERAT

Kłącza pokrzywy są skuteczne w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, a można stosować w formie odwaru, naparu czy maceratu. Dzieje się tak z powodu lektyny, substancji czynnej pokrzywy, która przynosi ulgę w łagodnym stadium przerostu prostaty.

ODWAR – ok. 2 łyżeczek korzenia zalewamy 200ml wody i gotujemy ok. 5 minut, po czym pozostawić pod przykryciem do 10 minut, potem przecedzić i pić przez 2 tygodnie.

MACERAT WODNY– (jest bardziej pracochłonny, należy go przechowywać w lodówce) – należy zalać 1 szklankę korzenia pokrzywy 3 szklankami wody i odstawić na k 10 godzin, po czym odcedzić i pić prze 7 dni, po 1 łyżce stołowej ( można go również używać do użytku zewnętrznego).

NAPAR– ok 2 łyżeczki korzenia zalać 250ml wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem ok 15 minut, odcedzić i pić w 4 dawkach 4 razy dziennie przez 14 dni.

PESTO POKRZYWOWE

Kto lubi dania z makaronem, paszteciki, pizzę to może wykonać pyszne pesto z pokrzywy, blendując liście pokrzywy, ziarna słonecznika, ząbki czosnku i dodając przyprawy oliwę, sól i pieprz według uznania – zachęcam do eksperymentowania!

POKRZYWA

ZASTOSOWANIE ZEWNĘTRZNE:

ODWAR, MACERAT, OCET

Pokrzywa to sprawdzony specyfik na skórę i wszelkie problemy z nią związane. Odwar ze świeżych liści lub suszu warto zastosować na miejsca problematyczne i przemywać 2, 3 razy dziennie.

Aby wzmocnić włosy można samemu wykonać balsam do włosów – macerując ok 60 g suchego kłącza pokrzywy w 1 l wódki przez miesiąc, a następnie wykonywać tzw. wcierki, codziennie do uzyskania poprawy kondycji włosów.

Wyżej wspomniany odwar warto zastosować po każdym myciu włosów, zanurzając w nim włosy, nie spłukując przez ok 14 dni.

Ocet z pokrzywy świetnie nada się jako tonik do przemywania skóry twarzy lub przy uporczywych problemach skórnych – egzemie, łuszczycy, opryszczce.

PRZECIWWSKAZANIA:

– nie można stosować przed i po zabiegach chirurgicznych

– nie zaleca się stosować jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi

– u osób, które maja cysty na jajnikach

Więcej przepisów w e – book “POKRZYWA KRÓLOWA ZIÓŁ”. ZASTOSOWANIE ZEWNĘTRZNE I WEWNĘTRZNE – 9 PROSTYCH PRZEPISÓW DLA ZDROWIA – Health4You – Zdrowie dla Ciebie

CIEKAWOSTKA – Dawniej pokrzywę polecano przy paraliżu i na reumatyzm, stosując tarcie liśćmi i chłostę ciała gałązkami pokrzywy (całe szczęście, że teraz się nie zaleca tego bolesnego zabiegu, chociaż? dla twardzieli?)

ZASTOSOWANIE W OGRODNICTWIE

Nie można pominąć znaczenia pokrzywy w ogrodnictwie, jako naturalny środek nawożenia i ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Mowa oczywiście o niezawodnej gnojówce, wywarze czy wyciągu z pokrzyw! Korzyści dla ogrodu wielkie, a i dla naszego zdrowia również. Wspomniane wcześniej substancje zawarte w pokrzywie doskonale wpływają na procesy rozwojowe roślin, kwitnienie i w efekcie plonowanie.

Pomidory rosną jak szalone właśnie po użyciu naturalnej gnojówki z pokrzywy, niestety zapach nie zachęca, ale efekt murowany! Taki nawóz można kupić gotowy w sklepie, ale najlepiej wykonać samodzielnie, jeśli tylko warunki na to pozwalają.

PRZEPIS:

NAWÓZ Z POKRZYWY

SKŁADNIKI I WYKONANIE:

Potrzebujemy ok 1 kg pokrzywy (można pociąć), którą zalewamy 10 l wody, w plastikowym pojemniku I pozostawiamy na kilka dni, aby sfermentowała (jeśli jest bardzo ciepło proces zachodzi szybciej). Trzeba pamiętać o codziennym przemieszaniu. Gotową mieszanką rozcieńczamy potem wodą 1:10 i podlewamy pomidory ok. co kilka dni (7 dni), możemy także używać mieszanki dolistnie, spryskując liście. Nawóz pozostawiamy w ciemnym miejscu, przykryty pokrywą.

Takie regularne zabiegi tego nawozu wpływają pozytywnie na kondycję roślin, kwitnienie i ograniczenie chorób i szkodników.

Dobrze więc nawozić takie warzywa, jak: pomidory, ogórki, seler naciowy, kapusty, jarmuż, brokuły, kalafior, a niekoniecznie takie, które są wrażliwe na nadmiar azotu: seler korzeniowy, pietruszka, marchew, czosnek, rzodkiewka, sałata, fasola, groch, szpinak, por. Wykorzystujmy więc ten ekologiczny i darmowy środek nawożenia roślin.

WYWAR Z POKRZYWY

Z kolei wywar z pokrzywy ma przyjemniejszy zapach, a używany jest do zwalczania tzw. zarazy ziemniaczanej czy innych chorób roślin.

Proporcje do wykonania wywaru są podobne jak do gnojówki, jednak nie zawsze ilość 10 litrów jest nam potrzebna więc zmniejszamy przepis o połowę i tak w 5 litrach wody gotujemy 0,5 kg pokrzywy, ok. 30 minut. Gdy wszystko wystygnie preparat rozcieńczamy 1:5 i stosujemy oprysk.

WYCIĄG Z POKRZYWY

Przez cały rok wegetacyjny można prowadzić działania profilaktyczne w stosunku do roślin lub, aby pozbyć się takich szkodników, jak mszyce, przędziorki, stosując łagodniejszą formę gnojówki czyli wywar z pokrzywy. Proporcja to 5l wody i 0,5kg pokrzywy i odstawiamy na 24 godz. Po tym czasie można spryskiwać rośliny już nie rozcieńczając.

Owocnych plonów życzę Tobie!

Pokrzywa, taka przyjaciółka na wyciągnięcie ręki! Sięgajmy więc po nią.

Kto stosuje?

Literatura:

Wieli zielnik roślin leczniczych, G. Debuigne

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *