WIELKANOCNE CUDA W KUCHNI: ZASKOCZ RODZINĘ NIEZWYKŁYMI CHLEBKAMI


WIELKANOCNE CUDA W KUCHNI: ZASKOCZ RODZINĘ NIEZWYKŁYMI CHLEBKAMI

HISTORYCZNIE O CHLEBIE

Historia chleba sięga tysięcy lat wstecz i jest ściśle związana z rozwojem ludzkiej cywilizacji. Początkowo ludzie zbierali dziko rosnące ziarna zbóż, a następnie nauczyli się je uprawiać i przetwarzać. Pierwsze ślady pieczenia chleba datowane są na około 10 tysięcy lat temu w rejonie Bliskiego Wschodu. Pierwszy chleb upiekli podobno Egipcjanie, około 2600 lat p.n.e. zastanawiali się w jaki sposób uczynić chleb pulchnym i wymyślili. To oni ponad 4000 lat temu po raz pierwszy upiekli chleb na zakwasie. Początkowo chleb był pieczony na gorących kamieniach lub w formie placków na ogniu. Z czasem techniki wypieku ulegały ewolucji, prowadząc do wynalezienia pieca, co umożliwiło bardziej zaawansowane metody wypieku chleba. Dziś chleb jest nieodłącznym elementem diety ludzkiej na całym świecie, symbolizującym obfitość, wspólnotę i tradycję.

Jednym z podstawowych produktów świątecznych Wielkanocy jest na pewno chlebek świąteczny, a taki domowy, swojski to poezja! Chleb to symbol dostatku i pomyślności, jednak nie zawsze był dostępny dla każdego. W biednych rodzinach gościł na stole raczej tylko od święta.

Drożdżowe chlebusie wielkanocne polecają się na Wielkanoc, do koszyczka, na stół wielkanocny lub prezent ” w gości”.
Chlebki takie piekę od kilku lat, ponieważ są podobno urocze, zgrabne i pyszne, a co najważniejsze dość proste do wykonania. Satysfakcja z osobistego wykonania też nie jest bez znaczenia.

PRZEPIS NA WIELKANOCNE CHLEBKI:

Bazowe ciasto na chlebki:

1kg mąki pszennej
1 szklanka mąki orkiszowej
1 +1/2 łyżki soli
250ml zakwasu ( 7 dniowy na mące żytniej)
450 ml ciepłej wody
40 gr świeżych drożdży
1/2 szklanka oleju
nasiona dyni i maku do dekoracji

Zakwas żytni? Jak zrobić?


Proszę: pierwszego dnia do szklanego pojemnika dajemy 30g mąki żytniej chlebowej lub innej żytniej razowej, 30g letniej wody, mieszamy i zakręcamy słoik. Tą samą czynność wykonujemy przez 6 dni codziennie, raczej o tej samej porze,czyli do naszego słoika dodajemy zawsze 30g mąki, 30g letniej wody i mieszamy.
W mące razowej najszybciej zachodzi fermentacja, a o to nam przecież chodzi – w dojrzewającym zakwasie powstają dzikie drożdże i bakterie, co w efekcie przełoży się nam na pięknie wyrośnięty chlebek.

Do miski wsypujemy mąkę, sól
W osobnym naczyniu rozpuszczamy drożdże z ciepłą wodą, potem dodajemy zakwas, olej
Do mąki wlewamy mokre składniki i wyrabiamy ciasto ręcznie lub w mikserze, kilka minut
Pozostawiamy do wyrośnięcia na ok 40 minut
Po tym czasie dzielimy ciasto na 8 kawałków (8 sztuk chlebków), bądź więcej, wtedy chlebki będą mniejsze.
Zagniatamy kilkakrotnie, formując okrągłe chlebki. Z ciasta żółtego formujemy wałeczki i zdobimy chlebki: kwiatki, bazie, warkocze i co tam jeszcze chcemy lub wyobraźnia podpowiada. Smarujemy wszystkie chlebki roztrzepanym jajkiem i dekorujemy pestkami dyni i posypujemy makiem. Odkładamy chlebki na ok. 20 minut do ponownego wyrośnięcia i wkładamy do nagrzanego piekarnika 180 st. C na ok. 30 minut ( do zarumienienia).

Potem pozostawiamy do wystudzenia, ależ nam będzie pięknie pachnieć w całym domu i do święconki! Niepowtarzalny, świąteczny, pachnący chlebek bo taki nasz.

Żółte ciasto drożdżowe na warkocze, kwiaty, bazie i inne dodatki dekoracyjne:

2 szklanki mąki
20g drożdży
2 łyżki oleju
1 łyżeczka soli
1 łyżka kurkumy

Wszystko zarabiamy kilka minut i odstawiamy na ok 30 – 40 minut do wyrośnięcia.

SMACZNEGO!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *